O leku Ozempic zrobiło się w Internecie bardzo głośno, a to za sprawą odchudzających się celebrytek. Mówi się, że Kim Kardashian stosowała Ozempic, aby zmieścić się w sukienkę Marilyn Monroe. Czy to wystarczający powód, aby sięgać po ten lek?

Czym właściwie jest Ozempic i kto powinien go stosować? 

czym jest ozempic?

Jest to o lek z grupy leków przeciwcukrzycowy, którego substancją czynną jest semaglutyd. W 2017 roku został zarejestrowany w USA i Europie jako lek stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2. Należy do agnonistów receptora GLP-1, czyli grupy leków o działaniu hipoglikemizującym (obniżającym stężenie glukozy we krwi). Do tej grupy leków należy również Saxenda, której substancją czynną jest liraglutyd [1].

jak działa ozempic?

Jego zadaniem jest zwiększenie wydzialania insuliny w odpowiedzi na posiłek zawierający węglowodany, co przekłada się na zmniejszenie poposiłkowej hiperglikemii. Dodatkowo hamuje on wydzialanie glukagonu przez trzustkę, ogranicza produkcję glukozy przez wątrobę i redukuje insulinooporność. Ozempic zmniejsza apatyt, wpływa na odczuwanie sytości, nieznacznie opóźnia opróżnianie żołądka oraz ogranicza odkładanie kwasów tłuszczowych w wątrobie [1, 2].

jak ozempic wpływa na masę ciała?

Cała grupa analogów GLP-1, w tym semaglutyd znajdujący się w leku Ozempic, została zatwierdzona do leczenia cukrzycy typu 2. Tylko jeden z całej grupy – liraglutyd (substancja czynna w leku Saxenda) jest zatwierdzony w Polsce  jako lek na otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że to semaglutyd jest efektywniejszy przy redukcji masy ciała niż liraglutyd [3]. Semaglutyd według literatury ma najlepsze efekty utraty masy ciała w porównaniu do innych leków stosowanych na otyłość. Jego stosowanie pozwala na około 15% redukcję masy ciała [4].

jaka jest różnica między lekiem saxenda, a ozempic?

Ozempic i Saxenda należą do tej samej grupy leków – analogów GLP-1 – stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2. Różnią się jednak substancją czynną. W Ozempicu jest to semaglutyd, a w Saxendzie liraglutyd. Dość istotną różnicą jest fakt, że z tych dwóch leków tylko Saxenda jest zarejestrowana w Polsce jako lek wspomagający redukcję masy ciała. Biorąc pod uwagę wskazania, Ozempic powinien być stosowany przez pacjentów do kontroli stężenia cukru we krwi. Stosowanie go w celu redukcji masy ciała jest tzw. stosowaniem „off-label”, czyli przepisywaniem leku na schorzenia inne niż przewidziane w procesie autoryzacji rynkowej. Innymi słowy, stosując lek Ozempic w celu redukcji masy ciała, jest on stosowany poza wskazaniami wyszczególnionymi w charakterystyce produktu leczniczego [5]. 

ozempic, którego nie ma w aptekach

Dlaczego leku Ozempic brakuje w aptekach? Obiecujące badania nad semaglutydem w kontekście redukcji masy ciała oraz promowanie leku z tą substancją czynną przez celebrytki w Internecie sprawiły, że stosowanie leku Ozempic „off-label” stało się bardzo częstą praktyką, a to niestety doprowadziło do problemów z dostępnością. W aptekach brakuje leku dla osób z cukrzycą i warto mieć tego świadomość. Szczególne wtedy, gdy na ekranie telefonu wyświetli się uśmiechnięta Pani, która poleca Ozempic na szybką i bezwysiłkową redukcję masy ciała.

leki czy dieta?

Podsumowując, lek Ozempic na ten moment przeznaczony jest do kontroli glikemii u pacjentów, a nie stricte do redukcji masy ciała. 

Dodatkowo chciałabym podkreślić, że wszelka farmakoterapia stosowana w celu redukcji masy ciała powinna być uzupełnieniem do zmian w stylu życia oraz sposobie żywienia. Jeśli potrzebujesz wsparcia dietetycznego to sprawdź moje gotowe diety, które mogą być pomocne podczas procesu odchudzania. Samo stosowanie leku oczywiście ma prawo przynieść efekty, jednak z dużym prawdopodobieństwem pacjent nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej masy ciała długoterminowo. Warto również wspomnieć, że według charakterystyki produktu leczniczego i wskazań, stosowanie leku Saxenda stanowi uzupełnienie zdrowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej u pacjentów, których wartość BMI wynosi co najmniej 30 kg/m2 bez chorób współistniejących lub BMI co najmniej 27 kg/m2 z chorobami współwystępującymi [6]. Z całą pewnością Kim Kardashian nie spełniała tych wskazań. 

źródła

  1. Strojek K. Układ inkretynowy w cukrzycy typu 2: patofizjologia i możliwości terapii. Kreo 2011; 71−83. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9159769/ 
  3. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(18)31773-2/fulltext 
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34082399/ 
  5. https://www.gdziepolek.pl/blog/nowe-leki-na-otylosc-i-cukrzyce-jak-nie-dac-sie-oszukac 
  6. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc188872/saxenda-ulotka.pdf 

Podobne wpisy